Szczeniak w domu – jak się przygotować?
Przyjęcie nowego członka rodziny to wyjątkowo radosne i ekscytujące przeżycie dla wszystkich domowników. Szczeniak wiąże się jednak również ze sporą odpowiedzialnością oraz wyzwaniami, do których należy się przygotować. Sprawdź, co zrobić, by zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi jak najlepsze warunki w Waszym domu.
Zacznij od zabezpieczenia przestrzeni
Szczeniaki są niezwykle ciekawskie i chętnie wchodzą w różne zakamarki, dlatego odpowiednie blokady oraz zabezpieczenia są zwyczajnie kluczowe. Wyznacz miejsca, w których psiak będzie mógł przebywać i usuń z nich potencjalnie niebezpieczne przedmioty – przykładowo małe ozdoby czy toksyczne dla zwierząt środki czystości. Odizoluj resztę pomieszczeń przy użyciu specjalnych bramek. Jeśli mieszkasz w piętrowym domu, nie zapomnij o oddzieleniu schodów – psiak mógłby zrobić sobie na nich krzywdę.
Traktuj szczeniaka jak dziecko, które jest pomysłowe, wścibskie, a przy tym nieświadome możliwych zagrożeń.
Podwiąż zasłony czy linki od żaluzji. Zadbaj o stabilność rzeczy, które piesek mógłby przypadkowo strącić. Wynieś dywany i usuń nisko ułożone kwiaty (niektóre rośliny są trujące dla psów). Drzwiczki szafek zablokuj klamrami, a niedozwolone dla psa jedzenie szczelnie zapakuj i schowaj.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Tworząc bezpieczną przestrzeń dla psiaka, zadbaj o:
- ustawienie mebli – dosuń kanapę czy szafę do ściany tak, by maluch nie mógł się za nią schować,
- zabezpieczenie przewodów – usuń je z zasięgu wzroku psiaka lub zawieś na tyle wysoko, aby nie miał do nich dostępu,
- zabezpieczenie podłogi impregnatem – pamiętaj, że pies nie nauczy się czystości od razu, impregnat zapobiegnie powstawaniu plam i zapewni większą przyczepność szczeniakowi w przypadku śliskich podłóg.
Dodatkowo, jeżeli masz inne zwierzęta w domu, upewnij się, że szczeniak nie zagraża im lub one jemu.
Czas na skompletowanie wyprawki
Na początek wystarczą podstawowe akcesoria. Kup:
- legowisko dopasowane do rozmiaru psa,
- stabilne miski na wodę i jedzenie,
- karmę dla szczeniąt z dobrym składem, z polecenia weterynarza lub hodowcy,
- smaczki jako uzupełnienie dla karmy lub element tresury,
- smycz, obrożę, identyfikator,
- zabawki zapewniające rozrywkę szczeniakowi i stymulujące jego rozwój,
- szampon, obcinacz do pazurów, pastę do czyszczenia zębów oraz chusteczki do przemywania uszu.
Warto zaopatrzyć się również w matę do nauki czystości. Jeśli masz dom z ogrodzonym ogródkiem, możesz uczyć pieska załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz od razu. Jeżeli natomiast mieszkasz w bloku, korzystaj z mat. Pierwszy spacer z psem może odbyć się między 16 a 18 tygodniem życia – po ostatnim szczepieniu przeciw chorobom zakaźnym i odbytej po nim przerwie. Dopiero wtedy pupil będzie bezpieczny w otoczeniu innych psów oraz ludzi.
Gdzie przechowywać karmę i smaczki?
Najlepiej w szczelnie zamkniętych pojemnikach, do których piesek nie będzie miał dostępu. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się pojemniki moxom z linii Antibacterial* lub arctic.line przeznaczone do przechowywania żywności – nie tylko tej ludzkiej. Dlaczego nie oryginalne opakowania po karmie? Zazwyczaj ciężko je odpowiednio zabezpieczyć, a nasz szczeniaczek może nie znać jeszcze granic i nie mieć żadnych hamulców w obliczu pysznego jedzenia na wyciągnięcie łapki!
Co z przechowywaniem zabawek?
W końcu i one wymagają uporządkowania, jeśli nie chcemy, by maluch urządził nam niespodziewaną demolkę. Co więcej, nie zaleca się, by szczeniak miał swobodny dostęp do wszystkich zabawek. Młody psiak może łatwo się znudzić i być z czasem wyjątkowo nieznośny. Aby uniknąć takich sytuacji, proponujemy przede wszystkim pojemniki moxom z linii SimpleStore, BaseStore lub RobuStore. Wytrzymałe, pojemne, dostępne w kilku różnych rozmiarach, a do tego niezwykle stylowe. Czego chcieć więcej?
Teraz pozostaje wyznaczyć szczeniakowi własne miejsce
Psiak powinien mieć swój kącik, w którym będzie czuć się dobrze i bezpiecznie. Dobrym pomysłem jest postawienie kojca oraz legowiska w wybranym miejscu. Trzymaj się swojej decyzji, nie zmieniaj jej, aby uniknąć dodatkowego stresu dla pupila. Wbrew pozorom ogromna przestrzeń może go przytłaczać oraz powodować sporą dezorientację. Warto stawiać granice już na starcie, aby wychowanie szczeniaka przebiegało płynnie i w dużej mierze bezproblemowo.
Ostatecznie liczy się cierpliwość oraz konsekwencja. Początkowe tygodnie, a nawet miesiące mogą być wyzwaniem. Jednak spokojne podejście i dużo miłości sprawią, że szczeniak szybko przyswoi wszystkie zasady oraz stanie się pełnoprawnym członkiem rodziny uwielbianym przez wszystkich!